Повоєнні суди над персоналом Вінницької психіатричної лікарні

Після повернення до Вінниці радянської влади розпочалися розслідування злочинів у психіатричній лікарні. 29 квітня 1944 р. на території психіатричної лікарні «комісія з обліку збитків, завданих німецько-фашистськими загарбниками» за участі судово-медичних експертів провела ексгумацію і розтин трупів психічнохворих.

Акт Вінницької міської комісії з обліку збитків, завданих німецько-фашистськими загарбниками, про знищення хворих Вінницької психіатричної лікарні. 29 квітня 1944 р. ©ГДА СБУ у Вінницькій обл.

3 квітня 1944 р. заарештували колишнього старшого поліцейського лікарні Олексія Шудляка, а 19-22 квітня – фельдшерів, причетних до введення отрути хворим. У процесі слідства, впродовж жовтня-листопада 1944 р., порушили справи проти завідувачів відділень та фельдшерів. Загалом до відповідальності притягнули 13 працівників лікарні.

Фотографії лікарок і фельдшерок, обвинувачених у вбивстві пацієнтів Вінницької психіатричної лікарні. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Результатом закінчення слідства був вирок військового трибуналу військ НКВС Вінницької області від 21-23 липня 1945 р., за яким: фельдшерів Єфима Готу та Василя Дяченка було засуджено до вищої міри покарання – розстрілу, а решту обвинувачених – до різних строків ув’язнення.

Постанова про арешт Єфрема Готи. 20 квітня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Протокол допиту Єфрема Готи. 28 березня 1945 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Постанова про арешт Василя Дяченка. 19 квітня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Фото з справи Олексія Шудляка © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Вирок старшому поліцейському Олексію Шудляку. 20 вересня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

З часом деякі вироки пом’якшили або скасували. Наприклад, вирок лікарці Тетяні Фішер згодом пом’якшили до 4 років виправних робіт.Був виправданий фельдшер Микита Барабаш, який до 20 жовтня 1941 р. працював у 2-му відділенні, а згодом до 28 січня 1942 р. в госпіталі для військовополонених, який розміщувався на території лікарні.

Постанова про арешт Микити Барабаша. 19 вересня 1944 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Довідка, видана Микиті Барабашу, яка засвідчує, що він працював у Шпиталі. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Посвідчення Миколи Барабаша © ГДА СБУ у Вінницькій обл.

Скасували рішення суду і директорці психлікарні у м. Хмільник Т.Ф. Степанченко. А іншим лікаркам Вінницької психіатричної лікарні вирок по справі переглядали тричі, однак залишили без змін. Перегляд справи у 1990-1992 рр. підстав для реабілітації засуджених також не виявив.

Скарга Галини Шиманович, колишньої фельдшерки Вінницької психіатричної лікарні, на ім’я Генерального прокурора СРСР з проханням звільнити з ув’язнення. 4 грудня 1955 р. © ГДА СБУ у Вінницькій обл.