Одна з таких оповідок була про дідуся-Омеляна, який начебто був офіцером царської армії, мав у шафі парадний полковницький мундир з орденами й медалями і на старість тримав пасіку й багато-багато вуликів у своїх рідних Іллінцях на Вінниччині. За словами бабусі, мед із цієї пасіки він ніколи не продавав, а пригощав величезну рідню, друзів і сусідів.
"Колядувать ходила до Плахотника Міліяна... В його дітей не було - полковник був у царській армії. Так він нам дав по 10-ці, а ще отака банка меду - кругла і така висока, як ото снаряд. І така красіва. Всім родичам давав меду - він же його не продавав - 42 вулики мав. Як качать мед - всі ходили допомагати", - пригадує бабуся своє дитинство.Нам завжди було приємно слухати цю історію до того моменту, коли бабуся розповідала, що одного разу діда Міліяна-Омеляна забрала міліція в тюрму, і відтоді живим його ніхто не бачив.
"Прийшли до діда і кажуть: "А чого у вас мундир висить? Це ви ждете, коли враг прийде совєтську власть повалить?" А він їм відповідає: "Та то мій старий зі служби мундир, який я бережу собі на смерть, щоб у домовину мене в ньому поклали".Звісно, ніхто Омеляну Плахотнику не повірив, та й слухати не збирався - в НКВС був чіткий план щодо кількості "ворогів народу", і вони його неухильно перевиконували.
"Пішла чутка, що їх етапом кудись одправляли з тюрми, то матір дала мені передачу для Омеляна, щоб я занесла. Я побігла на станцію, але нікого вже на застала", - розповідала бабуся, як маленькою носила вузлик із їжею для ув'язненого діда.Ми слухали це і довго не могли повірити, що це правда. На час репресій бабусі було всього 14-15 років, що там вона могла запам'ятати з того часу в такому віці? Та й чи розбиралася дівчинка-підліток у військових званнях, називаючи якогось міфічного Омеляна цілим полковником?
Доки бабуся була жива, нас усіх улаштовувала родинна байка, ми слухали її, усміхалися й успішно забували до іншого разу. Коли ж бабуся померла, захотілося перевірити інформацію і дізнатися більше.
Легенда обростає плоттю
Перше, з чого я почав, - це Google. За прізвищем "Плахотник" пошуковик видавав тільки автора шкільного підручника з англійської мови. На диво, на якійсь далекій вкладці було посилання на довідник про білих офіцерів російського дослідника Андрєя Ганіна, де написано, що Плахотник Омелян Федорович був підполковником, який проживав у містечку Іллінці Бердичівського повіту Київської губернії.
Довідник про білих офіцерів
Можете уявити собі моє здивування. Спершу здалося, що це однофамілець або якийсь збіг. І тоді, маючи ім'я й по батькові, я вийшов на реєстр Національного банку репресованих, де знайшов рік і місце народження, а також рік арешту й вирок.
Анкетні дані: с. Голики, які нині є частиною Іллінців, освіта вища, походження - із селян, вирок - 5 років таборів - усе сходиться!
Сумніви розвіялися. Це саме той "дідусь Міліян", про якого розповідала бабуся.На щастя, в Україні відкриті архіви репресованих для всіх - родичів, дослідників, журналістів… Тож, написавши запит на Архів СБУ, невдовзі тримав у руках відповідь, що є така кримінальна справа за обвинуваченням Плахотніка, і що знаходиться вона у ДАВІО - Державному архіві Вінницької області.