Револю́ція на грані́ті (або Студентська революція на граніті) — кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, заздалегідь організована українською молоддю, переважно студентами. Протести тривализ 2 по 17 жовтня 1990 року в УРСР. Стрижнем протестних подій було студентське голодування на площі Жовтневої революції у Києві (нинішньому Майдані Незалежності). Протести завершилися підписанням постанови ВерховноїРади УРСР, яка гарантувала виконання вимог учасників протесту.
Тоді це було дуже унікально. Але було багато перешкод. Однією з проблем було , що посеред нас були різні групи.У нас були зовнішні конфлікти тоді на стадії, коли це все ще тільки планувалося. Було три основних групи з різними поглядами. Перша група була досить малочисельна , вони були за підписання нового союзного договору . Але вони схилялись до того, щоб оголосити спочатку автономію. Була група радикальна. Зрозуміло, що це була Львівська група.Там були такі, які казали, що треба як по "ленінському ученью":брати пошту, телеграф або давайте підірвемо нафтопровід "Дружба", щоб на нас звернули увагу.А була така широка група просто за Україну, таку казкову країну.Це такі романтики . Тому почали обговорювати якісь лозунги, щоб нам людей розбурхати . Але за ці лозунги були найбільші суперечки.
А ті, що з Сходу України, взагалі боялись згадувати за якусь незалежність.
Друга була проблема - це потрібно було спланувати початок акції але так, щоб інформація не вийшла куди не треба.А серед нас, ясно, що були ті , що "стучали" куди треба, ніхто ж в душу людині не заглядає. Томі дійсно це було важче. Саме тому, реально, коли почали планувати акція то дати змінювались . Ми звечора приїхали в Київ троє : Володя Голоднюк , Сергій Маслюк і я.
Ми приїхали ще з дня і сиділи в гуртожитку університета Шевченка і планували як це все буде. Людей було багатоале всі поміщались в одній кімнаті.Всю ніч ми практично обговорювали і планували акцію.А потім зранку ми сидимо невеликою групою на сходах університета Шевченка . Там нам, насправді, мали оголосити куди ж ми маємо йти і деми будемо збиратись . То планувалось в Маріїнському парку чи то на площі Жовтневої революції.
Я дуже добре пам'ятаю, сидимо ми, починає моросити дощ , збираємось потроху і тут йдуть Павличко і Драч . Проходять повз нас. І ми до них:
-Приєднуйтесь до нас бо ми тут затіваємо акцію. ( А ми з плакатиками але ще їх не розгортали.)
А вони нам:
-Ні, ми з вами спілкувались у вас такі радикальні ідеї.
Ну ми почали кричати їм погані слова і вони швиденько пішли.
І ми почали виходити, кожна група різними шляхами до площі.Я зі своєю командою йшли через теперішню Лютеранську і вийшли біля кінотеатру. І ось ми всі разом з всіх сторін починаємо на Майдан сходитись і сідатив одне місце посередині. А міліція - потрошку -потрошку розсіяна. І вони не знають, що ж робити?. Ми кидаєморюкзаки, починаємо розгортати плакати .Може чоловік 50 нас було , не більше. І ми з хвилини на хвилину чекали,що нас розгребуть . Потім зразу одягнули білі пов'язки і написали "Я голодую" бо десь ми там це побачили, щолюди так роблять. Я ручкою написав. І перший плакат розгорнутий був "Українська студентська спілка".
Спочатку було без наметів але холодало і почали підключати наших старших товаришів, щоб вони допомогли( Драч, павличко, Мовчан) але вони, навіть уже коли ми там були, відмовлялись нам допомагати. Але ми потрохупочали розмовляти з Київською міською радою, щоб легалізувати нашу акцію. Київська міська рада була тоді досить демократичною.Ми дали заявку, щоб нам дозволили там бути. Бо ми весь час очікували, що нас крутять руки і звідти заберуть.
І мені здається, ми почали ставити намети до того, як нам дали дозвіл .Наметами займались Доній, львів'яни і так одразу з'явилось кілька наметів , моментально почали забивати в гранітні плити кілочки а міліція стояла і не знала,що робити бо не було ніякої команди.
А потім ввечері зібралась Київська рада і дала нам дозвіл на проведення якоїсь там акції.
Всі ті , що прийшли тоді, це була ідея голодування і тут на нас вийшли медичні працівники і здавалось , що була така подвійна тема. З одного боку вони говорили, що хочуть нас підтримати а з другого боку , напевно була поставлена задача довести, що вони таки "точать там пиріжечки в наметах" . Ми кожного дня кров з пальця здавали і вони визначали наш стан.
Я пам'ятаю цю ситуацію, проходить день і проходить почуття голоду. Спочатку хочеться дуже їсти а потім стихає,тільки голова починає шуміти і тут приходять якісь сердобольні бабушки і кажуть "Ми вам періжечки принесли"а в нас пов'язки "Я голодую". Ну тоді нам почали носити чай і воду.