Вінницька психіатрична лікарня 20 березня 1944 р. відновила свою роботу. За рік тут вже працювало 207 осіб персоналу, які обслуговували 500 людей з ментальними розладами. Відбудова зруйнованих приміщень та проведення ремонтів в діючих здійснювалися здебільшого власними силами працівників лікарні та пацієнтів. Пошкоджені корпуси лікарні вдалося остаточно відбудувати лише на початку 1960-х років.
Про жахливі роки війни та вбивство сотень ні в чому не винних людей нагадує скромний обеліск на братській могилі на території кладовища лікарні. На жаль стандартний радянський напис: «Братская могила советским гражданам, погибшим от рук немецко-фашистских оккупантов в годы Великой Отечественной Войны 1941-1945» не згадує загиблих пацієнтів.
Обеліск на братській могилі, де ймовірно поховані пацієнти, яких вбили під час нацистської окупації. 2019 р.
Окрім того, на території парку збудовано пам’ятник на честь працівників психіатричної лікарні, які загинули на фронтах Другої світової війни.
Обеліск в пам’ять співробітників Вінницької психіатричної лікарні, які загинули на фронтах Другої світової війни. 2019р.
Донедавна деталі цієї трагедії пацієнтів і лікарів не були широко відомі ані серед фахівців-істориків, ані серед жителів Вінниці. Мовчання і страх на десятиліття надійно заховали ті події. Страх вцілілих свідків бути несправедливо обвинуваченим у співучасті в злочині, колективна провина за те, що «жили при німцях», сковував саму думку говорити про пережите. До того ж історія вбивства пацієнтів психіатричної лікарні ніяк не вписувалася в панівну героїчну оповідь про війну. Стигматизація в суспільстві людей з психічними та психологічними проблемами змушувала мовчати родичів загиблих і вцілілих пацієнтів. Мовчали і архіви. Документи, надійно заховані за грифом «секретно», понад півстоліття були недоступні для дослідників.
Сторінка опису фонду справ Вінницької психіатричної лікарні, на якій міститься запис про розсекречення документів. © Державний архів Вінницької обл.
Обкладинка опису фонду Вінницької психіатричної лікарні. © Державний архів Вінницької обл.
Наша виставка робить крок, щоб порушити це мовчання.У сучасній Німеччині вивчення злочинної ідеології "расової гігієни", доль пацієнтів, судових процесів над лікарями та персоналом є обов’язковою частиною профільної медичної освіти усіх рівнів. Завдяки програмі підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність, майбутнє» з’явилася можливість провести подібне дослідження і в Україні, зокрема у Вінниці.